W dniach 25-27 maja 2024 r. uczniowie z klasy VIII wraz z wychowawczynią p.Agatą Wojnar oraz rodzicami: p. Bernardetą Kiełbicką – Woś oraz p. Moniką Rosół wybrali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy.
Program naszej wycieczki wyglądał następująco:
1 dzień : sobota 25 maja
- Zbiórka na lotnisku w Jasionce.
- Przelot samolotem do Warszawy.
Zdecydowana większość z nas miała po raz pierwszy okazję podróżowania samolotem, tak więc emocji mieliśmy co niemiara.
- Zwiedzenie lotniska Okęcie w Warszawie.
- Przejazd do hotelu.
- Wspólny obiad na Starym Mieście.
- Spotkanie z przewodnikiem, który zabrał nas w podróż po Warszawie śladami bohaterów ,,Kamieni na szaniec”. Pomysł ten zrodził się spontanicznie, gdy omawialiśmy lekturę na języku polskim i uznaliśmy, że losy Alka, Rudego i Zośki bez wątpienia są inspiracją dla współczesnej młodzieży do tego, by ,,pięknie żyć’’.
W związku z powyższym zwiedziliśmy:
- II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Batorego, w którym kształcili się Alek, Rudy i Zośka. Udało się nam wejść do środka i podziwiać architekturę budynku oraz poczuć klimat tej jakże wyjątkowej szkoły.
- Mauzoleum Walki i Męczeństwa w alei Szucha, gdzie Janek Bytnar był przesłuchiwany i torturowany. Budynek ten przetrwał II wojnę światową, a wszystkie jego wnętrza zachowały autentyczny wygląd.
- Muzeum więzienia Pawiak, w którym nie tylko zobaczyliśmy ekspozycję, ale mieliśmy okazję posłuchać wzruszających grypsów, które więźniowie starali się przekazać swoim rodzinom. To właśnie na Pawiaku był więziony Rudy po aresztowaniu.
- Miejsce akcji pod Arsenałem u zbiegu ul. Długiej i Bielańskiej. Obecnie znajduje się tam pamiątkowa tablica oraz Kamień Akcji pod Arsenałem. Tutaj 26 marca 1943 r. przyjaciele przeprowadzili brawurową akcję dywersyjną odbicia Janka Bytnara, który był przewożony z Pawiaka na Szucha.
- Powązki Wojskowe, gdzie udaliśmy się na groby bohaterów Szarych Szeregów oraz innych wybitnych Polaków, aby w skupieniu odmówić za nich modlitwę.
7. Łazienki Królewskie, po których oprowadziła nas także p. przewodnik.
Mieliśmy okazję zobaczyć rezydencję letnią ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego, pomnik Fryderyka Chopina oraz Podchorążówkę i pomnik Piotra Wysockiego, gdzie zrodził się plan zorganizowania powstania listopadowego.
8.Belweder i pomnik Józefa Piłsudskiego.
9. Pałac Prezydencki oraz pomnik Księcia Józefa Poniatowskiego.
Pani przewodnik zabrała nas też na długi spacer po Warszawie, podczas którego mieliśmy okazję zobaczyć siedzibę władz miasta, ministerstw oraz ważnych instytucji państwowych .
2 dzień: niedziela 26 maja
- Wspólne śniadanie.
- Zwiedzanie parku i Pałacu w Wilanowie, gdzie mogliśmy podziwiać wnętrza, jakie Jan III Sobieski urządził dla swojej żony Marysieńki.
- Udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, która z udziałem orkiestry odbywa się tylko w niedzielę o 12.00. Była to wyjątkowa i wzruszająca chwila.
- Ogród Saski, gdzie mieliśmy czas na lody i zakup pamiątek.
- Zwiedzanie Zamku Królewskiego. Zobaczyliśmy muzeum wnętrz, a w nim: galerię sztuki zawierającą arcydzieła malarstwa, insygnia królewskie, liczne dokumenty państwowe, obrazy Bacciarellego i Canaletta, Salę Senatorską, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja i wiele innych cennych zabytków.
- Obiad.
- Wyjazd na Taras Widokowy w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mogliśmy podziwiać panoramę Warszawy.
- POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, które zwiedziliśmy z audioprzewodnikami.
Muzeum znajduje się w sercu przedwojennej dzielnicy żydowskiej Warszawy naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta, a jego niezwykle bogata ekspozycja pozwala na zapoznanie się z historią polskich żydów od X do XX wieku.
- Ogród Biblioteki Uniwersyteckiej, gdzie mieliśmy okazję wejść na dach biblioteki i zobaczyć na żywo ,,wiszące ogrody”, tak dobrze nam znane z historii. Chyba nikt z nas nie spodziewał się jednak, że coś podobnego znajdziemy w naszej stolicy.
- Stare Miasto : zabytkowe kamienice, spacer ulicami Krakowskiego Przedmieścia, kolumna Zygmunta III Wazy, pomnik Małego Powstańca, pomnik Warszawskiej Syrenki, pomnik Jana Kilińskiego omnik Bohaterów Warszawy ,,Nike’’.
Na rynku spotkaliśmy się także z kataryniarzem Janem, który pozwolił nam wygrać swoje melodie na katarynce oraz mieliśmy okazję zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia wydrukowane w starej gazecie wraz z artykułem o nas.
- Spacer po bulwarach wiślanych.
- Wizyta w Fabryce Norblina, gdzie na 2 ha warszawskiej Woli znajduje się muzeum przepełnione niezwykła historią, które dzisiaj stanowi wielofunkcyjny kompleks gastronomiczny, BioBazar, znajduje się tam też kino i można obejrzeć występy licznych zespołów muzycznych.
- Msza św. w Kościele Akademickim św. Anny na Starówce.
3 dzień: poniedziałek 27 maja
- Zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
- Zwiedzenie PGE Narodowy.
- Odwiedzenie Galerii ,,Złote Tarasy” i zrobienie drobnych zakupów.
- Przejazd pociągiem do Rzeszowa w godz. 16-22.
Podczas wycieczki samodzielnie poruszaliśmy się tramwajami, autobusami i metrem, robiliśmy drobne zakupy w sklepach, spacerowaliśmy po mieście, więc mieliśmy świetną okazję poczuć się jak warszawiacy. Dodatkowo mieliśmy okazję poćwiczyć posługiwanie się aplikacjami, które wskazują trasę przejazdu.
Opracowaniem programu wycieczki oraz jego realizacją zajęła się p. Agata Wojnar oraz p. Bernardeta Kiełbicka – Woś. Mamie Dominiki dziękujemy także za sprawowanie opieki oraz zarezerwowanie dla nas komfortowego hotelu (o3 Hotel) oraz pysznych śniadań. Dziękujemy także p. Monice Rosół za ubezpieczenie naszej grupy oraz za wsparcie w trakcie wycieczki. Natomiast wszystkim uczniom dziękujemy za wzorowe zachowanie i zdyscyplinowanie oraz serdeczna atmosferę.
Jesteśmy przekonani, że wspomnienia z tego wyjątkowego wyjazdu pozostaną z nami na zawsze i wraz z upływem czasu będą stawały się coraz cenniejsze.