23 maja uczniowie klas: IV- VIII pod opieką nauczycieli udali się do Kina Warszawa w Przeworsku na spektakl teatralny pt. ”Dzieci sieci” przygotowany przez Teatr Profilaktyczny „Alert” z Wrocławia.
Aktorzy w interesujący, wyrazisty sposób przedstawili historię nastolatków, którzy od najmłodszych lat żyją w świecie Internetu. Uświadomili widzom, że cyberprzestrzeń bywa bardzo niebezpieczna i należy się nauczyć w niej funkcjonować, zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przestrzegali przed nadmierną ufnością i pokazali konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązuje do cyberprzemocy i skutków jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w Internecie. Porusza problem hejtu oraz korzystania we właściwy sposób z portali społecznościowych.
Przedstawienie skłania do refleksji nad rolą przyjaźni, potrzeby akceptacji, radzenia sobie z przeciwnościami. Uczy, że nic nie zastąpi realnego kontaktu z drugim człowiekiem.
Spektakl ,,Dzieci sieci"
Wyjazd do opery w Lublinie
Dwudniowa wycieczka do Warszawy
Dziesięcioro uczniów naszej szkoły z klas V - VII wraz z opiekunem p. Edytą Wal wzięło udział w dwudniowej wycieczce edukacyjnej do stolicy w dniach 20 - 21 maja 2024 roku.
Pierwszego dnia zwiedziliśmy Powązki Wojskowe – groby współczesnych i XIX-wiecznych pisarzy, artystów, sportowców, polityków i żołnierzy.
Następnie odwiedziliśmy siedzibę Sejmu RP. Po rejestracji i skomplikowanych procedurach bezpieczeństwa wkroczyliśmy w towarzystwie przewodnika do budynku i po obejrzeniu wystawy informującej o historii siedziby władzy ustawodawczej, przeszliśmy do najbardziej znanej sali w polskiej polityce - Sali Posiedzeń Sejmu. Na miejscu wysłuchaliśmy krótkiego wykładu i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Po wyjściu z Sali Posiedzeń udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom.
Trzecim punktem wycieczki było zwiedzanie multimedialnego Muzeum Powstania Warszawskiego, będącego instytucją gromadzącą i prezentującą eksponaty związane z historią stolicy w okresie II wojny światowej, a zwłaszcza wydarzeniami, jakie miały miejsce w 1944 r. w czasie powstania warszawskiego. Na ekspozycjach znajdują się m.in.: uzbrojenie i umundurowanie powstańców, ich rzeczy osobiste, dokumenty, listy, zdjęcia, ponad 200 informacji biograficznych i historycznych, plany Warszawy oraz filmy z okresu wojennego.
Ok. godz. 19.00 zameldowaliśmy się w hotelu "Aramis".
Drugiego dnia zaczęliśmy od wizyty na Stadionie Narodowym, jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, który może pomieścić prawie 60 tysięcy kibiców. Stadion zwiedziliśmy z przewodnikiem trasą piłkarza.
Później był przejazd do centrum i wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury, gdzie z tarasu widokowego na wysokości 114 m podziwialiśmy imponującą panoramę stolicy.
Warszawskim metrem przejechaliśmy dwie stacje i zwiedzaliśmy Warszawę z przewodnikiem. W czasie spaceru i przejazdu autokarem zobaczyliśmy:
- Stare Miasto w tym m.in.: dawną siedzibę polskich monarchów, obecnie muzeum, czyli Zamek Królewski (z zewnątrz), ul. Świętojańską, na której znajdują się kościół Matki Boskiej Łaskawej, kamienicę Pod Okrętem oraz bazylikę św. Jana Chrzciciela, gdzie pochowani są np. prezydent Gabriel Narutowicz, król Stanisław August Poniatowski, premier Ignacy Jan Paderewski, pisarz Henryk Sienkiewicz i malarz Marcello Bacciarelli.
- Rynek Starego Miasta, gdzie w otoczeniu urokliwych kamieniczek czekało nas spotkanie z warszawską Syrenką i miejscowym kataryniarzem Janem.
- Krakowskie Przedmieście i okolice m.in.: pomnik naszego wieszcza narodowego Adama Mickiewicza, siedziba głowy państwa Pałac Prezydencki (z zewnątrz), najstarszy warszawski hotel Bristol (z zewnątrz).
- Trakt Królewski m.in.: Aleje Ujazdowskie, Nowy Świat, ambasady, Sejm i Senat, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, ministerstwa i urzędy państwowe, Belweder.
- Łazienki Królewskie, gdzie spacerując w otoczeniu przyrody i pawi królewskich zobaczyliśmy m.in.: klasycystyczny Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki, wybudowany w II połowie XVIII w. na poleceniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, miejsce, które służyło nie tylko jako oranżeria, ale również w jednej z części znajduje się do dziś Teatr Stanisławowski.
Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.
75555554555555
Sukces Mileny Kędziory w Wojewódzkim Konkursie Kuratoryjnym z Biologii
Z ogromną radością informujemy, że Milena Kędziora z klasy ósmej została finalistką wojewódzkiego etapu Konkursu Kuratoryjnego z Biologii.
Jest to duży sukces i tym bardziej jesteśmy dumni, ponieważ uczennica osiągnęła wysoki wynik - prawie 70% w finale tego prestiżowego i trudnego konkursu, gdzie uczestniczą przecież najlepsi z najlepszych.
Milena będzie miała przyznane dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Serdecznie gratulujemy!!!
Spotkanie autorskie
Z okazji Tygodnia Bibliotek klasy 5, 6 i 7 wybrały się na spotkanie autorskie z Marią Krasowską, pisarką młodzieżową i youtuberką. Autorka w bardzo przystępny i optymistyczny sposób opowiedziała o swoim życiu i twórczości. Na koniec kupiliśmy książki i otrzymaliśmy autografy. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia. Bardzo dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Czytelnictwa w Białobrzegach za zaproszenie.
8
Wycieczka rowerowa klasy 7
Przyrodnicza wycieczka rowerowa klasy VII trasą Budy Łańcuckie - Korniaktów. Opiekunowie: p. Elżbieta Masłoń, p. Hubert Steliga – wychowawca klasy.
9
Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 5
23 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Książki
Z tej okazji nasi uczniowie z klasy I i II oraz przedszkolaki wzięli udział w aktywnym czytaniu książeczek kamishibai, które odbyło się w bibliotece publicznej w ramach współpracy biblioteki szkolnej z biblioteką publiczną. Uczniowie nasi poznali nieznaną im dotąd tradycyjną japońską sztukę opowiadania, której nazwa pochodzi od dwóch słów japońskich: kami- papier, shibai- sztuka. Pani Joanna Chudzik zaprezentowała drewniany teatrzyk z kartami trzech opowiadań.
Wycieczka szkolna do Sandomierza z wizytą u sandomierskich rycerzy
26.04.2024 r. odbyła się szkolna wycieczka do Sandomierza, w której uczestniczyły dzieci z naszej szkoły. Podczas wycieczki, wraz z przewodnikiem zwiedzono : Bramę Opatowską z XIV wieku- oglądanie ze szczytu panoramę miasta, Podziemną trasę turystyczną, dziedziniec zamkowy, zbrojownię rycerską (o historii Sandomierza opowiadał rycerz, dzieci mogły przymierzyć zbroję rycerską), ucho Igielne, sandomierskie wąwozy, Dom Długosza, Collegium Gostomianum, rynek, zamek z zewnątrz, ratusz, zabytkowe kamienice, dawną synagogę, kościół Świętego Ducha, Kościół Świętego Michała, kościół Świętego Józefa. Po pełnym dniu wrażeń i zjedzeniu pysznego obiadu, uczestnicy wycieczki wyruszyli z powrotem do domu. Opiekunami wycieczki byli: p. Barbara Mach, p. Maria Szostek-Łątka i p. Hubert Steliga
38
22 kwietnia Dzień Ziemi- „ Planeta – Kontra Plastik”, Inscenizacja "Eko- Kapturek"
Z okazji Dnia Ziemi klasa 5 przedstawiła przedszkolakom i uczniom klas I-IV inscenizację pt. „Eko- Kapturek”. W czasie spotkania, które prowadziła nauczycielka przyrody p. E. Florek podsumowano również treści ekologiczne dotyczące segregacji odpadów i recyklingu.
Dzień Ziemi corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata. Dzień ten obchodzony jest od 1970 roku, a sama idea obchodów została wypromowana dzięki działaniom Amerykanów: polityka Gaylorda Nelsona – senatora wspierającego ochronę środowiska oraz ekologa – Johna McConnella, który na konferencji UNESCO poświęconej ochronie środowiska przedstawił pomysł ustanowienia Dnia Ziemi.
To wydarzenie, obok którego nie powinniśmy przechodzić obojętnie. To doskonała okazja, by porozmawiać z dziećmi o przyrodzie, o tym, w jaki sposób zadbać o naszą planetę. W tym roku szczególną uwagę ekolodzy zwrócili na plastik, a w szerszym znaczeniu tworzywa sztuczne używane obecnie w każdej dziedzinie życia. Żyjemy w erze plastiku. Stosowany od 50 lat spowodował olbrzymie zanieczyszczenie całej Ziemi, łącznie z wodami oceanicznymi i Antarktydą. Przeniknął do organizmów wszystkich żywych organizmów. Ostatecznie ma to wpływ na życie i zdrowie człowieka. W ciągu tygodnia z pożywieniem i napojami w butelkach PET zjadamy 5g plastiku, tyle ile waży karta do bankomatu.
14
Wystawa z Centrum Nauki Łukasiewicz
24 kwietnia 2024 r. w naszej szkole swoją Wystawę Mobilną zaprezentowało Centrum Nauki: Łukasiewicz. Uczniowie wszystkich klas mieli okazję obejrzeć, dotknąć i eksperymentować. Eksponaty wzbudzały ciekawość uczniów, zachęcały do zadawania pytań jak to działa i dlaczego. Animatorzy zaprezentowali działanie żyroskopu. leja grawitacyjnego, urządzenia do animacji oraz zasadę działania turbiny wiatrowej.
39
Sukces w konkursie muzycznym
Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły - Magdalena Lasek zobyła 1 miejsce na IV Powiatowym Konkursie Papieskim w kategorii - piosenka religijna. Przegląd odbył się 25 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Medynii Głogowskiej. Do konkursu uczennicę przygotowała p. Sylwia Wojnar.
Serdecznie gratulujemy sukcesu
Sukces naszych chłopców w I Wiosennym Gminnym Turnieju Piłki Siatkowej
19 kwietnia został rozegrany I Wiosenny Gminny Turniej Piłki Siatkowej Chłopców, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr. 2 w Budach Łańcuckich. Do zawodów przystąpiły: SP 2 Korniaktów Północny, SP 2 Białobrzegi, SP 1 Budy Łańcuckie oraz
SP 2 Budy Łańcuckie. Zespoły grały ze sobą mecze systemem “każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Nasza drużyna po zwycięstwach 2-0 (25:6, 25:10) z SP 2 Korniaktów Północny, 2-1 (20:25, 25:12, 15:10) z SP 1 Budy Łańcuckie, oraz 2-0 (25:23, 25:19) z SP 2 Białobrzegi zwyciężyła w całym turnieju zajmując I miejsce, II miejsce zajęła SP 1 Budy Łańcuckie, III SP 2 Białobrzegi i IV SP 2 Korniaktów Północny. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz puchary za zajmowane miejsca. Naszych chłopców do turnieju przygotował oraz prowadził podczas zawodów p. Hubert Steliga.
Szczegółowe wyniki turnieju:
SP 2 Budy Łańcuckie - SP 2 Korniaktów Północny 2-0 (25:6, 25:10)
SP 1 Budy Łańcuckie - SP 2 Białobrzegi 2-1 (10:25, 25:11, 15:6)
SP 2 Budy Łańcuckie - SP 1 Budy Łańcuckie 2-1 (20:25, 25:12, 15:10)
SP 2 Korniaktów Północny - SP 2 Białobrzegi 0-2 (20:25, 7:25)
SP 1 Budy Łańcuckie - SP 2 Korniaktów Północny 2-0 (25:16, 25:15)
SP 2 Budy Łańcuckie - SP 2 Białobrzegi 2-0 (25:23, 25:19)
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - Szkoła Podstawowa nr. 2 im. Armii Krajowej w Budach Łańcuckich
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr. 1 im. Henryka Sienkiewicza w Budach Łańcuckich
III miejsce - Szkoła Podstawowa nr. 2 im. Adama Mickiewicza w Białobrzegach
IV miejsce - Szkoła Podstawowa nr. 2 im. Tadeusza Kościuszki w Korniaktowie Północnym
62
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w Gminnym Konkursie Plastycznym pod hasłem „Świat widziany oczami dziecka ze spektrum autyzmu”, który zorganizowały panie pedagog ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Białobrzegach. Wiele osób ze spektrum autyzmu jest wybitnie uzdolnionych. Niejednokrotnie to uzdolnieni uczniowie, wybitni uczeni, wynalazcy, biznesmeni, aktorzy, którzy muszą pokonywać wiele przeszkód w życiu codziennym. Temat ten zilustrowały plastycznie 3 nasze uczennice z klasy piątej: Magdalena Lasek, Zuzanna Preis i Aleksandra Bartnik. Dwie z nich zostały nagrodzone przez komisję konkursu:
Kategoria: KLASY V – VIII
I miejsce:
Zuzanna Preis, kl. V SP 2 Budy Łańcuckie
II miejsce:
Aleksandra Bartnik, kl. V SP 2 Budy Łańcuckie
Na konkurs nadesłano 37 pięknych i interesujących prac plastycznych, którym towarzyszył opis.
Lekcja umuzykalniająca z Yamaha
9 kwietnia po raz kolejny odwiedziła nas szkoła muzyczna Yamaha. Z wielkim zaciekawieniem czekaliśmy na rozpoczęcie zajęć. Tym razem Yamaha zapoznała nas z rodziną fletów. Był flet prosty, flet poprzeczny, flet piccolo i flet basowy. Poznaliśmy budowę fletu i tajniki gry na nim. Kilka osób miało okazję wypróbować swoje muzyczne umiejętności. Czas spędzony ze szkołą muzyczną Yamaha był dla nas – jak zwykle nie tylko skarbnicą wiedzy – ale także potężna dawką dobrego humoru.
17
Wiosenny poranek poetycki
26 marca bieżącego roku dzieci z klas II-III zostały zaproszone przez Panią Joannę Chudzik, bibliotekarkę pracującą w Bibliotece Publicznej w Budach Łańcuckich, do wzięcia udziału w spotkaniu, na którym będzie można zaprezentować swoje umiejętności czytelnicze i recytatorskie. Dzieci chętnie odpowiedziały na zaproszenie, tym bardziej, że wybrane przez Panią Asię teksty były nie tylko poetyckie, ale również pięknie ilustrowane.
Spotkanie noszące znamiona konkursu rozpoczęły ciekawie wykonane aranżacje własne tekstów. Następnie uczestnicy recytowali przygotowane wiersze, starając się oddać w nich atmosferę wiosennej radości.
Zostały przyznane nagrody i wyróżnienia, co obrazują zdjęcia.
Jednak najważniejszym celem było zachęcenie dzieci do sięgania po dziecięcą literaturę piękną, co się udało.
Dziękujemy Pani Joannie za przygotowanie spotkania, piękną dekorację okolicznościową, ciekawe nagrody i miłą atmosferę.
Mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Wychowawczynie klas II-III
16
III miejsce w trzecim turnieju Białobrzeskiej Ligi Mistrzów dzieci w piłce nożnej.
27.03.2024 r. w ZSZ Białobrzegi odbył się trzeci turniej Białobrzeskiej Ligi Mistrzów dzieci w piłce nożnej. Nasi uczniowie po remisach 0-0 z SP 2 Białobrzegi, oraz 1-1 z SP 1 Budy Łańcuckie, zwyciężyli 4-0 z SP 2 Korniaktów Północny, zajmując ostatecznie 3 miejsce w turnieju. Strzelcami bramek byli : Fabian Dyrda-3 oraz Franciszek Mroszczyk-2. W turnieju wystąpili: Bartnik Tobiasz, Socha Michał, Wołowiec Natanael, Benedyk Mikołaj, Korbecki Hubert, Mroszczyk Franciszek, Świzdor Paweł, Dyrda Fabian, Kania Hubert. Nauczyciel: Hubert Steliga
Klasyfikacja ogólna strzelców:
19 – Dominik Ziaja
12 – Ksawery Bartnik
11 – Alan Kulpa
9 – Karol Adamarek
8 – Fabian Dyrda
7 – Franciszek Mroszczyk, Gabriel Król
6 – Jan Karczewski, Leon Rusin,
5 – Szymon Rak
3 – Wojtek Trześniowski, Miłosz Mac, Amelia Polak
2 – Antoni Kula,Wojciech Szczyrba
1 – Julia Rusinek, Emil Wojtyna, Hubert Kania, Szymon Dudzic, Michał Szczyrba, Jakub Kochman, Nikola Piwońska, Kacper Mac, Krystian LejaKlasyfikacja ogólna po trzecim turnieju:
- ZS WOLA DALSZA 18 pkt
- SP 2 Budy Łańcuckie 13 pkt
- SP 1 Budy Łańcuckie 13 pkt
- SP 2 Białobrzegi 8 pkt
- SP 2 Korniaktów Północny 8 pkt
- SP 1 Białobrzegi 3 pkt
Turniej finałowy zaplanowany jest na 7 czerwiec ( piątek ) godz. 9.00 na Boisku Orlik przy GOSiR w Białobrzegach.
7
Sukces dzieci przedszkolnych w Gminnym Konkursie Plastycznym
21.03 rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny pt. "Wiosna na okrągło i kwadratowo" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Korniaktowie Północnym. Miło nam poinformować, że dwie pierwsze nagrody należą do dzieci z naszego Oddziału Przedszkolnego. Liliana Łątka zajęła I miejsce, a Szymon Hanus miejsce II.
Życzenia Świąteczne
Z okazji ŚWIĄT WIELKANOCNYCH
składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim Uczniom, Rodzicom i Sympatykom Szkoły.
Życzymy radosnych, świątecznych chwil z rodziną i przyjaciółmi, zdrowia, pogody ducha, milości i wiary, wzajemnej życzliwości oraz refleksji w tym pełnym zadumy, ale jakże radosnym czasie, kiedy na nowo budzi się życie i napełnia nas nadzieją na lepsze dziś i lepsze jutro.
WESOŁEGO ALLELUJA!
Dyrekcja, grono pedagogiczne i pracownicy obsługi.
Spotkanie Wielkanocne
- 10
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie