6 grudnia 2024 r. uczniowie klasy V wybrali się na wycieczkę koleją do Rzeszowa. Zwiedzili z przewodnikiem Podziemną Trasę Turystyczną „Rzeszowskie Piwnice”, znajdującą się pod staromiejskim Rynkiem, a także uczestniczyli w lekcji kinowej.
Podziemna trasa liczyła około 400 metrów i objęła 25 piwnic i 15 korytarzy. Niektóre z nich były położone około 10 m pod powierzchnią rynku. Przejście wraz z przewodnikiem trwało około 1 godz. i 30 minut. Podczas wędrówki przez korytarze, zwiedzający poznali historię miasta, pełną niezwykłych legend, wydarzeń i tajemnic.
Motywem przewodnim była historia miasta i jego mieszkańców. Uczniom podobały się różnorodne stanowiska multimedialne i interaktywne. W niektórych salach panował półmrok, w tle było słychać muzykę, odgłosy średniowiecznego miasta.
Grupa za udział w grach zdobywała wirtualne dukaty. Obejrzała film przedstawiający legendę Rzeszowa, opowiedzianą przez Piotra Fronczewskiego. Poznała dzieje pierwszego właściciela grodu, rycerza Jana Pakosławica ze Stróżysk, który otrzymał Rzeszów w darze od króla Kazimierza Wielkiego za udane poselstwo do Złotej Ordy. Wspólnie stworzyła własną propozycję herbu i poznała wnętrze sklepu kolonialnego, zakład złotnika, dowiedziała się o rzeszowskim złocie.
Uczniowie nteraktywnie łapali nutki, uruchamiali dzwon, który dawniej ostrzegał mieszkańców przed niebezpieczeństwem. W czasie zwiedzania pojawił się łańcucki akcent, a mianowicie wspomnienie wojny o jarmarki między Stanisławem Stadnickim zwanym Diabłem -właścicielem Łańcuta a a Mikołajem Spytkiem Ligęzą. Stadnicki samowładnie ogłosił odbywanie jarmarków w Łańcucie. Korzystając z żołnierzy, zaczął zatrzymywać kupców, hamować towary, wyciągać opłaty jarmarczne. Chcąc temu zapobiec Ligęza zbrojnie ruszył na ratunek kupcom. Doszło do otwartej wojny ze Stadnickim, która trwała 5 lat i skończyła się formalną bitwą w 1605 roku.
Piątoklasiści z przyjemnością odwiedzili stanowisko uruchamiania silnika odrzutowego, sklep, a także wsiedli na prawdziwy "żużlowy motor". Wędrówka podziemnymi korytarzami Rzeszowa była bardzo ekscytująca, wszystkim ogromnie się podobała. Była to lekcja historii opowiedziana w przystępny sposób.
Po krótkiej przerwie nasza grupa udała się na lekcję kinową „Poznajcie kulturę i krajobrazy Peru. Niesamowite miejsca i zabytki. Inkowie — tajemniczy mieszkańcy Peru” oraz sens filmowy „Miś Paddington” w kinie Helios. Film opowiadał o historii Paddingtona wraz ze swoją rodziną Brownów postanowił wyruszyć w daleką podróż do Ameryki Południowej, a dokładniej do Peru, aby odwiedzić swoją ukochaną ciocię Lucy.
W drodze powrotnej uczniowie naładowani pozytywną energią, uśmiechnięci przyznali, że wyjazd był okazją do odpoczynku oraz ciekawym spotkaniem z historią i kulturą.