Czy wiesz, że…
W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności. Pod tym względem nasz kraj zajmuje niechlubne 5. miejsce w Unii Europejskiej. W całej Unii Europejskiej liczbę tę szacuje się na 88 mln ton. Konsumenci w 53% odpowiadają za powstałą ilość odpadów. Produkty, które najczęściej marnowane są w Polsce to: chleb, owoce, wędliny, warzywa, jogurty, sery, mięso, mleko.
Najczęstszymi wskazywanymi powodami wyrzucania żywności są:
- jej zepsucie,
- przeoczenie daty ważności,
- przygotowywanie zbyt dużej ilości jedzenia,
- znyt duże zakupy,
- niewłaściwe przechowywanie (zbyt wysoka lub niska temperatura, wilgoć).
Wyrzucając jedzenie, marnujemy, wodę, energię
i zasoby ludzkie, a także zanieczyszczamy powietrze.
Zanim żywność trafi do marketu, przechodzi wiele etapów. W trakcie produkcji zużywa się m.in. wodę i energię. Dostarczając towar do sklepu zużywane jest paliwo. Natomiast najważniejsza rzecz to ludzki wkład i wysiłek włożony w wyprodukowanie danego towaru.
Za każdym razem, gdy wyrzucamy jedzenie do kosza, marnujemy też wszystkie zasoby, jakie wykorzystano w trakcie produkcji.
Jedno wyrzucone jabłko to utrata 70 litrów wody, a wyrzucona kanapka to 90 litrów zmarnowanej wody. Do produkcji jednego kilograma ryżu potrzeba 3000l litrów wody, czyli 15 pełnych wody wanien.
Dodatkowo, żywność leżąca w śmietniku wytwarza metan, niebezpieczny gaz, który przyczynia się do ocieplenia klimatu. Tym samym niszczymy środowisko naturalne.
Musimy temu zapobiec. Jednym ze sposobów na przedłużenie terminu ważności żywności, jest jej utrwalenie metodami tradycyjnymi. Dzięki nim możliwe jest przetworzenie warzyw i owoców sezonowych oraz innych surowców nietrwałych np. mięsa, mleka, pozwalające znacznie wydłużyć ich czas przechowywania. Ważne jest także właściwe przechowywanie i racjonalne zakupy.
Zjawisko marnowania żywności dotyczy dzieci i młodzieży. Uczniowie ogółem pozostawiają niezjedzone około 25 g produktów dziennie, co w przeliczeniu na rok daje ponad 8 kg zmarnowanej żywności.
Jak nie marnować żywności?
- Tworzenie przemyślanej listy zakupów .
- Właściwe przechowywanie produktów.
- Sprawdzanie terminu przydatności do spożycia.
- Wybieranie produktów wysokiej jakości.
- Odpowiednie porcje posiłków.
- Przegląd lodówki i improwizowanie.
- Dzielenie się żywnością.
Zainspiruj innych!
Zachęcamy do udziału w szkolnym konkursie plastycznym. Stwórz pracę plastyczną, na której umieścisz sposoby zapobiegające marnowaniu żywności lub działania, które przyczyniają się do jej odpowiedzialnego gospodarowania. Format pracy to A4. Praca może być wykonana dowolną techniką, podpisana na odwrocie. Ważne, by było umieszczone na niej hasło "Szanuję- nie marnuję" lub inne- wymyślone przez ciebie a zgodne z tematyką konkursu. Na prace czekamy do poniedziałku 21.06.2020 r.
Zapraszamy do udziału!