Zofia Kiełbicka
Szkoła Podstawowa nr 2 im. AK w Budach Łańcuckich
Klasa VIII
Opiekun: Agata Wojnar
Tel. 669930309
Tytuł utworu: Przemówienie: Kto czyta, ten żyje podwójnie
Drogie Koleżanki oraz drodzy Koledzy!
Chciałabym dziś zachęcić Was do czytania książek. Podejrzewam, że nie jesteście do tego przekonani, a dla wielu z Was ta zachęta zabrzmiała jak slogan, jakże często nadmiernie używany, że nie powiem oklepany. Pewnie już myślicie, że będzie to nudne spotkanie. Nic dziwnego, gdyż literatura z jaką większość z Was miała bliższą styczność, to zapewne tylko lektury szkolne. Łatwo zniechęcić się do czytania, kiedy nie można zrozumieć w pełni języka użytego w utworze lub gdy fabuła nas nie interesuje. Pragnę przedstawić Wam kilka argumentów i przykładów, dlaczego jednak warto sięgnąć po parę książek. Przecież czytanie nie musi być tylko nużącym obowiązkiem, lecz także dobrą zabawą. Postaram się Wam to udowodnić.
Pierwszy aspekt czytelnictwa, który chciałabym poruszyć, to możliwość zdobywania wiedzy. Oczywiście nowe informacje możemy pozyskiwać z wielu źródeł, w tym internetowych oraz tradycyjnie przekazywanych nam w szkole. Zastanówcie się jednak, czy łatwo Wam je zapamiętać, gdy w większości są to ,,suche’’ fakty przewidziane do realizacji w podstawie programowej i z góry Wam narzucone? Patrząc na to z mojej perspektywy nasuwa mi się też konkluzja, że młodzież jest z natury przekorna i wolałaby sama wybierać to, co chce czytać, jakie postacie czy wydarzenia historyczne poznawać. Dlatego chciałabym podzielić się z Wami osobistymi wrażeniami związanymi z moją pasją czytelniczą i zachęcić Was, abyście dali sobie szansę na poszerzenie swojej wiedzy, a przy okazji przeżycie wspaniałej przygody.
Przykładem książek, z których możemy się sporo dowiedzieć - konkretnie o mitologii greckiej - jest seria „Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy”. Historia ta opowiada o dwunastoletnim Percym, który pewnego dnia odkrywa, że jest półbogiem, oraz że musi zmierzyć się z licznymi potworami. Autor książek, Rick Riordan, przedstawił tam mitologiczne postacie oraz wydarzenia w niezwykle ciekawy i humorystyczny sposób, gwarantując czytelnikom sporą dawkę rozrywki. Główny bohater jest sarkastyczny oraz łatwo można się z nim utożsamić, dlatego sądzę, że większość z Was go polubi. Wspomnę także, że w twórczości Riordana występuje naprawdę dobra reprezentacja - zarówno postaci o różnych narodowościach, jak i bohaterów z ADHD czy ze spektrum autyzmu. Chociaż serię polecałabym młodszym czytelnikom, myślę, że nieco starszych odbiorców, takich jak Wy, także może ona zainteresować.
Do czytania może Was zachęcić również to, że rozwija ono naszą wyobraźnię oraz zapewnia nam ucieczkę od codziennych problemów, a tych nastolatkom na pewno nie brakuje. Książki z gatunku fantasy są tego idealnym przykładem. Konkretna seria, o której chciałabym wspomnieć, to trylogia „Okrutny książę” autorstwa amerykańskiej pisarki - Holly Black. Opowiada ona o Jude Duarte, która wraz z siostrami została porwana do świata magicznych stworzeń - Elysium, a stało się to zaraz po śmierci jej rodziców. Świat ten jest świetnie wykreowany oraz posiada swój nieco specyficzny i wyjątkowy klimat, jakże różny od otaczającej nas szarej rzeczywistości. Szczególnie spodobała mi się charakterystyka elfów. Zostały one ukazane jako nikczemne, lecz jednocześnie piękne istoty, znacznie różniące się od typowych, stereotypowych elfów, jakich znamy z bajek. W książkach tych pojawia się wiele ciekawych wątków. Głównym z nich są konflikty polityczne Elysium, lecz pojawiają się tam również wątki miłosne, a sama fabuła jest zaskakująca, trzyma czytelnika w napięciu i posiada wiele niespodziewanych zwrotów akcji, dlatego myślę, że może Was ona zaciekawić. Ponadto sądzę, że główna bohaterka ,,Okrutnego księcia” jest jedną z najlepiej wykreowanych protagonistek w literaturze. Jeśli chcecie przekonać się, jak ciekawie i nietuzinkowo można ukazać w literaturze kobiece postacie, to zachęcam do zapoznania się z twórczością Holly Black. Jestem przekonana, że nie pożałujecie czasu przeznaczonego na lekturę tej powieści.
Chcę też zwrócić Waszą uwagę na jeszcze inny pozytywny aspekt czytelnictwa. Nie wszyscy pewnie wiedzą, że odpowiednie książki mogą spodobać się także fanom gier komputerowych. Choć wiele osób sądzi, że te zainteresowania się wykluczają, uważam, iż jest inaczej. Gry i utwory literackie łączy to, że mogą mieć głęboką i intrygującą fabułę. W dodatku często są one powiązane. Przykładem tego są książki z serii gier gatunku horror - ,,Five Nights at Freddy’s”. Ich twórca, czyli Scott Cawthon, przyczynił się do ich powstania. Jest ich sporo, lecz każda z nich opowiada o czymś innym. Mimo, że nie są do końca powiązane z główną fabułą, uważam, że warto się z nimi zapoznać. Występują tam bowiem popularne postacie z gier, a na stronach książek zachował się ich wyjątkowy klimat. Polecam je szczególnie fanom zainteresowanym wymyślaniem teorii na temat serii. Sądzę, że część z tych powieści może spodobać się też osobom nie zaznajomionym z ,,Five Nights at Freddy’s”.
Pragnę też dodać, że pasjonująca jest nie tylko fantastyka. W świecie literatury możemy bowiem znaleźć istną mozaikę gatunków reprezentujących wszystkie rodzaje literackie: lirykę, epikę i dramat. Z pewnością każdy z Was z łatwością w tej niezwykle bogatej różnorodności przedstawionego świata odnajdzie bliskich sobie bohaterów. Być może niektórzy z nich będą Was inspirować do piękniejszego życia, a ich postawy i wyznawane wartości pomogą Wam w realizacji marzeń i rzeźbieniu własnych osobowości.
Myślę, że niewielu z Was słyszało, że Umberto Eco, autor kultowej powieści ,,Imię róży’’ powiedział: ,,Kto czyta książki, ten żyje podwójnie’’. Dlatego bardzo zachęcam Was do przemyślenia tego stwierdzenia i rozwijania w sobie czytelniczych zainteresowań. Jestem całkowicie przekonana, że czytelnictwo stymuluje nasz umysł i sprawia, że znaczne lepiej rozwijamy się na wielu płaszczyznach, szczególnie w zakresie intelektualnym i społecznym. Zapewniam Was też, że oczytana osoba czuje się pewniej w kontaktach społecznych, co pomaga w pokonywaniu nieśmiałości i nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji, przynoszących nam radość. Natomiast swoboda wypowiedzi i używanie bogatego słownictwa przez osoby, które dużo czytają, przekłada się na wysokie stopnie w szkole i to nie tylko z języka polskiego.
Mam nadzieję, że choć część z Was przekonałam do spróbowania czegoś nowego – otworzenia się na fascynujący świat literatury. Przypomnę Wam, że książki to nie tylko szkolny obowiązek, ale także wspaniała rozrywka. Naprawę warto na chwilę odłożyć telefon lub odejść od komputera i skierować wzrok na półkę z książkami, aby przekonać się, co w sobie kryją. Jeżeli tego nie zrobicie, to nigdy nie dacie sobie szansy na przeżycie prawdziwie głębokich czytelniczych wzruszeń, zachwytów i refleksji. Życzę wszystkim, aby czytanie interesujących książek przynosiło Wam same pozytywne przeżycia i sporo nowej wiedzy.
Dziękuję Wam za uwagę oraz cierpliwość, której dzisiaj mi udzieliliście i zachęcam gorąco do poznawania nowych utworów literackich.