• Spotkanie z leśnikiem

          • Dnia 17.11.2023 r. na zaproszenie p. Huberta Steliga, gościliśmy w naszej szkole pracownika Nadleśnictwa Leżajsk p. Tomasza Steliga, który przeprowadził lekcje edukacyjne dla klas 4-8(w innym terminie planowana jest również lekcja dla klas 1-3) na temat pracy leśnika. Podczas zajęć zostały zaprezentowane i omówione przykładowe przedmioty pozyskiwane z drewna, przedstawiono wyzwania z jakimi muszą się mierzyć leśnicy. W kolejnej części lekcji, nasi uczniowie mogli zapoznać się z gatunkami zwierząt występującymi w naszych lasach, także tymi chronionymi oraz zobaczyć modele ptaków w skali 1:1, ponadto nasza szkoła będzie uczestniczyć jeszcze w niejednym przedsięwzięciu we współpracy z Nadleśnictwem Leżajsk.

          • Obchody Święta Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. 

            Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. Nasza szkoła aktywnie włączyła się w obchody 105. rocznicy tego święta. 12 listopada 2023 r. dyrektor wraz z pocztem sztandarowym naszej szkoły uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w Białobrzegach oraz w uroczystościach przy dębach katyńskich.

            10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

          • Ogłoszenie

          • W dniach 21 - 23 listopada 2023 r. odbywają się Rekolekcje szkolne dla uczniów klas I - VIII. Program Rekolekcji przewiduje spotkania w kościele parafialnym w Budach Łańcuckich o godz. 10.00. 

          • Lekcja umuzykalniająca z YAMAHA

          • Dnia 24 października 2023 r. uczniowie wszystkich klas brali udział w lekcji umuzykalniającej, którą prowadzili nauczyciele ze Szkoły Muzycznej YAMAHA.

            Dzieci poznały różne rodzaje gitar, m. in. klasyczną, elektroakustyczną, basową, banjo, ukulele. Wysłuchały znanych kompozycji na gitarę. Niektórzy mogli nawet popróbować własnych sił w grze na instrumencie.

            To była świetna lekcja muzyki! Pierwsza w tym roku szkolnym. Odbędą się jeszcze cztery – na pewno poznamy także inne instrumenty.

          • Wyjazd na mecz Asseco Resovii Rzeszów

          • W dniu 22 października br. nauczyciel wychowania fizycznego, wychowawca VII klasy p. mgr Hubert Steliga zorganizował wyjazd na mecz do Rzeszowa Plusligi siatkarzy (najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce, oraz aktualnie najsilniejsza liga świata) pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów i Projektem Warszawa. W wydarzeniu uczestniczyli rodzice wraz z uczniami i ich rodzeństwem z klasy VII. Mecz dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń i emocji, a oglądający mogli na żywo podziwiać na parkiecie zawodników którzy mają na swoim koncie m.in mistrzostwo świata, Europy czy wygraną w lidze narodów siatkarzy.

          • Wycieczka integracyjna klasy VII

          • 18 października br. uczniowie z kl. 7 wraz z wychowawcą – p. mgr Hubertem Steliga wybrali się na wycieczkę integracyjną której towarzyszył przewodnik z Nadleśnictwa Leżajsk.

            Pierwszym punktem programu po przybyciu do Nadleśnictwa i zapoznania z przewodnikiem Panem Tomaszem Steliga, który opowiadał o zwiedzanych miejscach było zobaczenie Rezerwatu Przyrody Suchy Ług na terenie leśnictwa Jelna.

            Rezerwat obejmuje niewielkie obniżenie terenu zamknięte wałem wydmowym opadającym lekko w kierunku zachodnim. Znajduje się w nim jedno z ostatnich zachowanych torfowisk wysokich dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jest ono częściowo porośnięte karłowatym drzewostanem sosnowym tworzącym bór bagienny.

            Flora rezerwatu liczy 37 gatunków, do rzadszych należą m.in.: rosiczka okrągłolistna i długolistna, bagno zwyczajne, wełnianka pochwowa, bagnica torfowa i żurawina.

            Do rzadkich gatunków zwierząt występujących na terenie rezerwatu należą: rzekotka drzewna i ropucha paskówka, można tu też spotkać dzięcioła czarnego.

            W trakcie spaceru omówiono konieczność prowadzenia ochrony czynnej mającej na celu zachowanie przedmiotu ochrony czyli torfowiska wysokiego.

            Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do uroczyska Kudłacz na obrzeżach Brzózy Królewskiej.

            Na szczególną uwagę zasługują znajdujące się tam zbiorniki. W wyjątkowo pięknym zakątku docenionym już przez hr. Potockiego powstało 6 zbiorników w układzie kaskadowym. Dzięki nieregularnemu układowi linii brzegowej zastosowaniu urządzeń piętrząco - spustowych z dolnym przelewem i układem podwójnych szandorów całkowicie schowanych w ziemnej grobli uzyskano efekt zbiorników zbliżonych do naturalnych. Ciekawostką jest pojawienie się roślinności wodnej takiej jak m.in. Grzybień biały (Nymphaea alba L.) i  Kotewka orzech wodny (Trapa natans L.). Pojemność obiektów wynosi 16 300 m3, koszt 348 800 zł.

            We wszystkich zbiornikach budowanych i przebudowywanych w ramach projektów małej retencji rozwinęła się typowa roślinność związana z zbiorowiskami wodnymi. Zbiorniki były budowane z naturalnych materiałów, z nieregularnym układem dna i linii brzegowej. Dzięki takim rozwiązaniom zbiorniki wyglądają na naturalne.

            Dzięki prowadzonym działaniom udało się spowolnić spływ powierzchniowy wody, zwiększyć bioróżnorodność (gatunki związane z środowiskiem wodnym m.in. takie jak łabędzie, kormorany, kaczki, karasie, szczupaki, liny, grzybienie białe, grążele żółte, kotewka orzech wodny, trzcina pospolita, pałka szerokolistna, strzałka wodna) zwiększyć lokalnie uwilgotnienie gleby i powietrza.

            W 1923 roku w miejscu tragicznego wypadku, któremu rok wcześniej uległa hrabina Julia Zamoyska, zwana Dziuli (Rognieda Stecka - Olechnowicz ze Steczanki, herbu Radwan), wybudowano kaplicę z witrażem przedstawiającym Matkę Boską Ostrobramską. Obok w 1933 Alfred i Jerzy Potoccy ufundowali pamiątkowy głaz poświęcony Adamowi Zamoyskiemu.

            Przez uroczysko płynie niewielki strumień, który przepływa przez nowo powstałe stawy.

            Punktem kulminacyjnym wycieczki był przejazd do woliery głuszca i cietrzewia w Brzózie Królewskiej, gdzie uczestnicy wycieczki po wypiciu gorącej herbaty mogli zobaczyć głuszca i cietrzewia, a następnie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu przez pracownika Nadleśnictwa Leżajsk Panią Annę Bukowską- opiekuna woliery.

            Ośrodek Hodowli Głuszca i Cietrzewia

            Nadleśnictwo Leżajsk słynie z cennych i unikalnych inicjatyw przyrodniczych. Na jego terenie istnieje, jeden z trzech działających w Polsce, ośrodek hodowli wolierowej głuszców. Na początku lat 90. XX wieku, myśliwi z miejscowych kół łowieckich: „Polana” - Lech Steliga i Stanisław Kosakowski oraz „Dzik” – Stanisław Bukowski, Stanisław Siuzdak i Eugeniusz Gwiazdowski, zainicjowali hodowlę zagrożonego całkowitym wyginięciem głuszca, z przeznaczeniem do wsiedleń i zlokalizowali ją w leśnictwie Zerwanka (obecnie Brzóza).

            Głuszec europejski (Tetrao urogallus L.) występuje w Polsce w kilku oderwanych, izolowanych populacjach, których liczebność ciągle maleje. W ostatnim czasie jego populacja spadła poniżej 400 osobników, co spowodowało uznanie go za gatunek skrajnie zagrożony i wpisanie do „Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt”. Sprowadzono wówczas pierwsze głuszce do Leżajska i rozpoczęto jedyną w tym czasie w Polsce, półnaturalną hodowlę tego gatunku, zmierzającą do przywrócenia ich naturalnym biotopom leśnym. Koszty przedsięwzięcia przekraczały jednak możliwości finansowe inicjatorów, stąd też Nadleśnictwo Leżajsk, w 1994 roku, podjęło się dalszej hodowli i reintrodukcji. W tym samym roku nawiązano współpracę ze znanym ornitologiem z Akademi Rolniczej w Poznaniu – prof. Ryszardem Graczykiem, który został opiekunem naukowym hodowli. Według jego koncepcji, głuszcom należało zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do ich naturalnego środowiska przyrodniczego. Na terenie obiektu hodowlanego, o łącznej powierzchni około 1 ha,  wybudowano małe boksy dla stada podstawowego, o powierzchni około 15 m2 każdy i wysokości około 2 m, w których umieszczono pojedynczo koguty. Boksy połączono ze sobą otworami, ale o średnicy umożliwiającej przejście jedynie kurom. Według tych założeń, kury miały możliwość doboru optymalnego partnera do rozrodu. Ponadto część kur miała możliwość gniazdowania i odchowywania wyklutych piskląt. Wykonano także duże woliery dla odchowanych ptaków, które obsadzono świerkiem i sosną, tworząc warunki zgodne z preferencjami siedliskowymi gatunku. Niestety, niewielkie efekty hodowlane w początkowym okresie istnienia hodowli sprawiły, że należało zmienić koncepcję i podejście do prowadzonej działalności. Wykorzystując doświadczenia innych hodowli, opracowano nową koncepcję oraz przeprowadzono konieczne prace modernizacyjne, zmierzające do poprawy warunków bytowania głuszców. Wykonane wówczas prace objęły odwodnienie, zmniejszające wilgotność siedliska i poprawiające ogólne warunki zoohigieniczne oraz podwyższenie wolier do wysokości około 4 m. W wolierach  umieszczono poziome żerdzie, umożliwiające ptakom obserwację terenu i reagowanie w razie pojawiającego się potencjalnego zagrożenia. Polepszone warunki pomogły obniżyć poziom stresu osobników oraz wyeliminować nadmierne rozwijanie się pasożytniczych kokcidiów i nicieni, które do tej pory były głównymi przyczynami niepowodzeń hodowlanych. W 2000 roku nowym opiekunem naukowym ośrodka został profesor Roman Dziedzic z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

            Dalsze prace modernizacyjne przeprowadzono w 2011 roku, w oparciu o technologię zastosowaną w nadleśnictwie Wisła. We wschodniej części ośrodka wybudowano wówczas trzy duże, zadaszone, połączone  z wybiegami boksy, przeznaczone dla stada podstawowego. Nowe warunki, w tym wybetonowane podłoże i okresowo wymieniany piasek oraz inne zabiegi pielęgnacyjne, zniwelowały występowanie infekcji endopasożytowych.  W kolejnych latach kontynuowano inwestycje. W 2012 roku zbudowano, zgodnie z nowymi standardami,  nową odchowalnię dla piskląt i trzy nowe boksy dla odchowu młodych głuszców w centralnej części hodowli. W 2013 roku wykonano drogę dojazdową do boksów, remont zadaszenia dwóch boksów w północnej części hodowli, a także zainstalowano system monitoringu w wolierach. Z uwagi na płochliwość ptaków, Nadleśnictwo czyni starania, aby ich obserwację prowadzić głównie za pomocą telewizji przemysłowej oraz Internetu.

            W 2014 roku przebudowano ujęcie wody oraz zamontowano urządzenie do jej dezynfekcji, co wpłynęło na wyeliminowanie zagrożenia od bakterii z grupy coli, enterokoków oraz innych mikroorganizmów. W celu ograniczenia sytuacji stresowych, pojawiających się w wyniku podchodzenia drapieżników, hodowla została wyposażona w specjalne odstraszacze dźwiękowe. W 2015 roku przeprowadzono remont odchowalni w południowej części hodowli, przeznaczonej dla stada podstawowego, przyszłej linii lubelskiej głuszców.

            Na efektywność hodowli ma wpływ wiele czynników, wśród których stworzenie optymalnych warunków środowiskowych, technicznych i higienicznych mają ogromne znaczenie. Nie mniej ważne jest także pochodzenie osobników, tworzących stado podstawowe. W swym naturalnym środowisku, głuszec zamieszkuje stare, bagienne lasy, gdzie człowiek ma utrudniony dostęp i występuje mniej drapieżników. Żywi się owocami leśnymi (żurawiną, borówkami) oraz ich pędami, pączkami i gałązkami drzew leśnych a także owadami, małymi gadami i płazami. Samiec (kogut) jest ptakiem pięknie ubarwionym, dużym, o wadze sięgającej 6 kilogramów. Ogólny ton jego upierzenia jest czarny z metalicznym zielonkawym połyskiem na piersi, białymi lusterkami na skrzydłach i karminowymi różami nad oczami. Samica (kura) jest skromnie, pstrokato ubarwiona i jest znacznie mniejsza (waży około 2 kilogramy). Nazwa głuszec pochodzi od jednej z faz jego pieśni tokowej (szlifowanie), kiedy to ptak całkowicie głuchnie na okres kilku sekund.

            W leżajskiej hodowli początkowo  utrzymywano głuszce pochodzenia rosyjskiego (z okolic Omska), lecz odmienność taksonomiczna sprawiła, że w 1996 roku zakupiono 10 ptaków z hodowli wolierowej w Niemczech. Uzasadnieniem tej zmiany było większe podobieństwo genetyczne do pochodzących z obszarów nizinnych Polski, co mogło wpłynąć na efektywność hodowli i wsiedleń w kraju.  W dalszych latach stado podstawowe było zasilane niewielkimi ilościami ptaków z hodowli w Nadleśnictwie Wisła.

            Głównym celem funkcjonowania Ośrodka Hodowli Głuszca jest przywrócenie wyhodowanych osobników ich naturalnym biotopom leśnym. Pierwsze leżajskie głuszce wsiedlano do naturalnych siedlisk w Nadleśnictwie Narol w styczniu i listopadzie 2001 roku w łącznej liczbie 13 oznakowanych obrączkami kogutów. W 2002 roku, 4 koguty zasiliły lokalną populację w Nadleśnictwie Ruszów (Bory Dolnośląskie). Przekazywane ptaki wpuszczano początkowo do woliery adaptacyjnej, by  po pewnym czasie mogły rozpocząć życie na wolności. W tych nadleśnictwach, głuszce pochodzące z hodowli leżajskiej były widywane przez około 2 lata po wsiedleniu. Wyniki odchowu w ostatnich latach pozwoliły na przekazanie kilkudziesięciu ptaków do nadleśnictw Ruszów i Głęboki Bród. W latach 2013- 2016 do Nadleśnictw Ruszów przekazano łącznie 60 ptaków (2013 rok- 10 sztuk, 2014 rok- 7 sztuk, 2015- 11 sztuk i 2016 rok- 32 sztuki). Wspomniane Nadleśnictwo Głęboki Bród w 2015 roku otrzymało 18 głuszców, przekazując do ośrodka, pochodzącą z  linii augustowsko – białoruskiej, parę głuszców (kurę i koguta). Ponadto w 2015 roku, w Lasach Janowskich odłowiono z dzikiej populacji koguta, a w 2016 roku kurę, które mogą stanowić początek hodowli stada podstawowego linii lubelskiej, z przeznaczeniem do wsiedleń w Puszczy Solskiej. W celu zminimalizowania efektu inbredu, w Instytucie Zoologii PAN w Warszawie,  przeprowadzono badania genetyczne stada podstawowego leżajskiej hodowli. Na podstawie wyników opracowano specjalny program kojarzenia głuszców w hodowli wolierowej Nadleśnictwa Leżajsk, dzięki któremu możliwe jest precyzyjne kojarzenie osobników najmniej spokrewnionych.          

            Nadleśnictwo, w celu zwiększenia puli genetycznej stada podstawowego, planuje zakup ptaków z terenu Szwecji i Rosji, a także odłów z terenu Puszczy Solskiej 10 głuszców (2 koguty i 8 kur). W sferze inwestycji zakończono budowę: woliery (6 boksów) do prowadzenia hodowli „linii lubelskiej”, odchowalni piskląt oraz 2 boksów (izolatek) dla ptaków chorych lub przechodzących okres kwarantanny. W połowie 2019 roku oddano do użytku budynek z wolierą pokazową oraz wiatę do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

            Po wysłuchaniu ciekawego wykładu, przyszedł czas na klasowego grilla, po czym klasa wraz z wychowawcą i przewodnikiem udała się z powrotem do Nadleśnictwa Leżajsk zobaczyć punkt alarmowo-dyspozycyjny i 75 m. maszt z kamerą dalekiego zasięgu.

            Klasa mogła zobaczyć system monitoringu wizyjnego z funkcją wykrywania dymu obejmujący swoim zasięgiem obszar całego nadleśnictwa (powiat leżajski, łańcucki i fragment rzeszowskiego). Na system składa się 5 aluminiowych masztów kratownicowych o wys. ok 49 m zlokalizowanych w miejscowościach: Sarzyna, Wola Zarczycka, Zalesie, Zmysłówka, Brzyska Wola i 1 maszt o wysokości ok. 75 m w Leżajsku. Maszty służą jako konstrukcje wsporcze do urządzeń monitorujących.  W celu prowadzenia obserwacji obrazu z kamer zamontowanych na masztach, zostało przystosowane i odpowiednio wyposażone pomieszczenie punktu alarmowo-dyspozycyjnego PAD w budynku administracyjnym Nadleśnictwa.

                 

          • Spotkanie z podróżnikiem grupy „Trzask”

          • Już po raz kolejny gościł w naszej szkole podróżnik z grupy podróżniczej „Trzask”, pan Grzegorz Chachura. Jak zwykle jego opowieść zachwycała pomysłowością, humorem i okraszona była wspaniałymi zdjęciami. W spotkaniu w dniu 29.09.2023 r. wzięły udział wszystkie klasy wraz z opiekunami.

            Tym razem zaprezentowana została relacja z wyprawy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu. Podróżnik, w sposób niezwykle interesujący, opowiedział o krajach leżących na Półwyspie Arabskim. Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie młodzieży.

            Wiele ciekawostek dotyczących kultury, geografii i historii tych krajów złożyło się na niezwykłą lekcję geografii i zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziło chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży.

          • Finał Powiatowych Zawodów w Lekkiej Atletyce Dzieci i Młodzieży Szkolnej

          • W dniu 22.09.23 na obiektach GOSiR w Białobrzegach odbył się Powiatowy Finał Igrzysk Dzieci w lekkiej atletyce. Naszą szkołę reprezentowali Hubert Świątoniowski w biegu na 1000 metrów, Konrad Świzdor- rzut piłeczką palantową, Szymon Kostka- skok w dal, Jakub Kiełb oraz Antoni Pelc- bieg na 60 m, a także Julia Biała i Maja Fularz- rzut piłeczką palantową oraz Anita Wojtyczka – skok w dal. Najbliżej miejsca na podium byli Szymon Kostka tracąc do 3 miejsca 10 cm i ostatecznie zajmując 4 miejsce w powiecie oraz Anita Wojtyczka przegrywając walkę o podium zaledwie 5 cm (ostatecznie 4 miejsce) co i tak należy uznać za wielki sukces, ponieważ aktualnie są uczniami 5 klasy, a więc za rok w tych konkurencjach będzie szansa na wyższe miejsca. Z kolei 26.09 również na obiektach GOSiR w Białobrzegach uczestniczyliśmy w Powiatowym Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowali: Antoni Socha, Adam Węgrzyn, Kacper Pająk- bieg na 1000 m, Oskar Kubis oraz Kamil Bartnik- bieg na 100 m, Bartłomiej Łątka- skok w dal oraz Magdalena Wierzbicka, Maryla Kiełb i Milena Kędziora w biegu na 300 m. Po zaciętej rywalizacji Oskar Kubis zajął 2 miejsce biegu na 100 m w powiecie, natomiast Magdalena Wierzbicka uplasowała się na 3 miejscu biegu na 300 m. Wszystkim uczniom należą się ogromne brawa za walkę do samego końca o jak najwyższe miejsca, ale jak wiadomo-nie chodziło tutaj tylko o wyniki, a przede wszystkim dobrą zabawę.

          • Wycieczka integracyjna klasy VI

          • 27 września br. uczniowie z kl. 6 wraz z wychowawcą – p. Edytą Wal wybrali się na zwiedzanie jarosławskich podziemi. Pierwszą trasą zwiedzania było Podziemne Przejście Turystyczne. Znajduje się ono pod trzema niegdyś kupieckimi kamienicami: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów (Rynek 4, 5 i 6). W przejściu tym znajduje się 11 wyjątkowo zaaranżowanych sal. Jak czytamy na stronie internetowej jarosławskich podziemi, „ta nowatorska atrakcja łączy w sobie konwencjonalną ekspozycję z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywnymi scenografiami, dzięki czemu zwiedzanie nie opiera się jedynie na suchej narracji, lecz jest wspaniałą rozrywką dla dużych i małych gości”.

            Uczniowie zobaczyli wielopoziomowe podziemia przeznaczone na składy towarów m.in. podczas słynących w całej nowożytnej Europie jarosławskich jarmarków. Trasa wprowadza zwiedzających w klimat XVI/XVII-wiecznego Jarosławia. Ekspozycje wzbogacone o urządzenia multimedialne działają na wyobraźnię. Podczas zwiedzania słychać w tle przekrzykujących się kupców i klientów jarmarku, buzowanie ognia w piecu, szczęk naczyń i garnków w mieszczańskiej kuchni czy plusk wody podczas spławu towarów Sanem. Z pomocą ekranów cyfrowych można wypalić gliniane naczynie, założyć strój z dawnej epoki, a także… wykopać szkielet mamuta.

            Drugą drogą zwiedzania była Podziemna Trasa Turystyczna (Rynek 14). Ta jedna z najstarszych podziemnych tras turystycznych w Polsce została zlokalizowana w rozległych podziemiach tzw. kamienicy Rydzikowej z początku XVII w. Trasa ta jest bardziej „surowa”, składa się z podziemnych komór i korytarzy obudowanych cegłą. Atrakcja została otwarta w 1984 r. z inicjatywy zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prowadzącego w drugiej połowie XX wieku autorski nadzór nad akcją ratowania starego miasta w Jarosławiu – najpiękniejszej części Jarosławia, której istnienie było zagrożone przez zapadające się podziemne korytarze. Podziemna Trasa Turystyczna nosi imię prof. Feliksa Zalewskiego, upamiętniając tym samym zasługi naukowca przy ratowaniu miasta Jarosławia.

            Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w pobliskim "Kinie na biegunach", gdzie młodzież uczestniczyła w pokazie filmu "Mru i ja. Przygoda na cztery łapy".

          • Informacja o wynikach egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku

          • Miło nam poinformować, że w 2023 r. nasza szkoła uzyskała po raz kolejny najlepszy wynik sumaryczny z egzaminu ósmoklasisty w całej Gminie Białobrzegi.

            Średnie wyniki naszych absolwentów z egazminu ósmoklasisty zarówno z języka polskiego, jak i matematyki są wyższe lub równe od średnich wyników gminy, powiatu, województwa i kraju.

            Najwyższy wynik ósmoklasiści otrzymali z egzaminu z matematyki, uzyskując średnio 75% - jest to najwyższy wynik w gminie Białobrzegi i całym powiecie łańcuckim. Za rozwiązanie zadań z matematyki ósmoklasiści w Polsce uzyskali średnio 53%, w woj. podkarpackim 56%, w powiecie łańcuckim 55%, a w Gminie Białobrzegi 57%. Wynik egzaminu z matematyki usytuował naszą szkołę w bardzo wysokim - 8 staninie - w 9 stopniowej skali staninowej średnich wyników szkół z egzaminu ósmoklasisty. Stanin 8 z egzaminu z matematyki nasza szkoła uzyskała po raz trzeci z rzędu.

            Do egzaminu z matematyki uczniów przygotowywała p. Edyta Wal.

            Średni wynik z języka polskiego w naszej skzole to 68%, co dało drugi wynik w Gminie Białobrzegi i 6 stanin. Za rozwiązanie zadań z języka polskiego ósmoklasiści w Polsce uzyskali średnio 66%, w woj. podkarpackim 68%, w powiecie łańcuckim 68%, a w Gminie Białobrzegi 63%.

            Do egzaminu z języka polskiego uczniów przygotowywała p. Marta Domka.

            Uczniom - Absolwentom życzymy pomyślności i sukcesów w wybranych szkołach ponadpodstawowych.