Obchody tego dnia mają na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, które nieraz wiodą iście pieskie życie. W Polsce jest około 17 tysięcy bezdomnych kotów.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły na przerwie zabawili się w rzucanie włóczkowym gałgankiem. Była to bardzo radosna, wspólna kocia zabawa połączona z przekazywaniem wiedzy na tema tych zwierząt. Zabawę przeprowadziły koty: Garfield, Klakier, Bonifacy, Kot w Butach, Tom, Filomen. Ten dzień to również okazja do tego, aby nasi uczniowie dokładniej poznali księgozbiór biblioteki publicznej i szkolnej związany z kotami.
Z wielkim zapałem przedszkolaki wypożyczały bajeczki, pierwszaki oraz uczniowie kl. II- IV serię książek o kotach pisarki Holly Webb. Uczniowie klas młodszych również kolorowali malowanki, układali puzzle z czasopisma Kumpel , a starsi odpowiadali na pytania w psychozabawie „ Ile jest kota w Tobie?”
Akcję przygotowała wraz z chłopcami z klasy VI i dziewczynami kl. VII p. E.Florek- nauczyciel przyrody i opiekun biblioteki szkolnej.
A co mówi nauka o tych wspaniałych zwierzętach?
Kot słyszy szeroką skalę ultradźwięków, dzięki czemu bez trudu z dużej odległości lokalizuje popiskującą mysz czy owada. Wykorzystując zmysł słuchu, potrafi też stworzyć akustyczną mapę otoczenia o promieniu . . Kot domowy należy do wielkiej rodziny kotowatych, która obejmuje 40 gatunków i pod wieloma względami przypomina dzikich krewniaków. Niczym ocelot utrzymuje idealną równowagę, wędrując po gałęziach potrafi zawracać w pełnym biegu jak gepard, przez dłuższy czas gonić swoją ofiarę jak lew. Koty mają dobry węch, słuch, są zwinne, świetnie widzą w nocy i doskonale pływają, choć nie lubią wody. Są cenione za zdolności łowieckie, wdzięk, urodę i otaczającą je aurę tajemniczości. Obecnie istnieje 100 zarejestrowanych ras kotów, a najbardziej rozpowszechniony na całym świecie jest mieszaniec zwany dachowcemuważano je za wcielenie demonówKoty towarzyszą ludziom od około 10 tysięcy lat. W starożytnym Egipcie były uważane za święte zwierzęta, które czczono i surowo karano tych, którzy odważyli się je skrzywdzić. W chrześcijańskiej, średniowiecznej Europie kojarzyły się z kolei z czarownicami, a nawet 20 km i dzięki niej bezbłędnie odnajdywać drogę do domu. Pole widzenia kota jest znacznie szersze, niż psa czy człowieka. Patrząc prosto przed siebie, zwierzę widzi nie tylko obiekty znajdujące się przed nim, ale z boku, a nawet te ulokowane nad jego uszami. Znakomity zmysł równowagi, koordynacja ruchów (słynne spadanie na cztery łapy) oraz umiejętność wykonania bez rozbiegu skoku na wysokość pięciokrotnie przewyższającą długość ciała, czyni z kota prawdziwego zwierzęcego akrobatę. Chodzą własnymi drogami, słyną z niezależności i nigdy nie dają się do końca podporządkować człowiekowi, co nie znaczy, że nie są mu oddane, lojalne i kochające.
( informacje zaczerpnięte ze strony Roosmann)